Віруси - жахіття комп’ютерної ери. Хробаки, троянські програми, бекдори, шпигуни… Безліч загроз очікує користувача в віртуальному світі. Дверцятами для проникнення шкідливої програми на ПК можуть стати і електронний лист з заманливою темою, і яскравий рекламний банер, і сайти з сумнівною репутацією.
За досить короткий часовий проміжок історія поширення комп’ютерних вірусів поповнилася цілою низкою гучних імен. Ці шкідливі програми крадуть конфіденційну інформацію, розсилають спам з комп’ютерів нічого не підозрюючих користувачів, об’єднують ПК з різних куточків світу в ботнети для здійснення DDoS-атак тощо.
Сьогодні ми пропонуємо для ознайомлення топ-10 вірусів, згадка про які змушує здригатися простих користувачів і спеціалістів з антивірусної індустрії.
10. Хробак Морріса
Зразок експерименту, над яким втратили контроль, і це привело до незапланованих наслідків. У листопаді 1988 року Роберт Морріс вирішив дослідити розміри існуючої на той час комп’ютерної мережі і використав для цього вірус, додавши в нього функцію самокопіювання. Хробак вийшов з-під контролю і спровокував епідемію, заразивши більше 6 000 ПК мережі ARPANET. Збитки від вірусної атаки склали 96,5 мільйонів доларів.
Шкідлива програма, яка навесні 2014 року змусила хвилюватися весь віртуальний світ. Вірус, випадково створений програмістом Робіном Сеггельменом, використав уразливості криптографічного пакету OpenSSL і проник за короткий термін майже на півмільйона інтернет-сайтів. Heartbleed вкрав особисті дані, інформацію про кредитні карти, паролі у багатомільйонної аудиторії користувачів мережі.
8. Хробак Sasser
Творіння 17-річного школяра з Німеччини розпочало своє поширення мережею навесні 2004 року. Під прицілом вірусної атаки опинилися досить серйозні цілі: Британська берегова охорона, авіакомпанія Delta Airlines, інформаційна агенція France-Presse, десятки комп’ютерних мереж великих корпорацій, університетів, лікарень. Збиток від цього вірусу нараховує сотні мільярдів доларів. Але винуватець цих подій, будучи неповнолітнім, так і залишився непокараним.
7. Вірус WIN.CIH (Чорнобиль)
26 квітня 1999 року на тисячах ПК по всьому світу активізувався вірус, подібних якому ще не було. Використовуючи уразливості ОС Windows 95/98 , він через електронну пошту поширювався від комп’ютера до комп’ютера і пошкоджував вміст жорстких дисків, а подекуди і мікросхеми BIOS. Від вірусу WIN.CIH (Чорнобиль) постраждало 300-500 тисяч ПК, розмір збитків сягає 80 мільйонів доларів.
Автором “Чорнобиля” виявився студент з Тайваню, який розповсюдив вірус в мережі за рік до активації. Це було перше шкідливе ПЗ, яке інфікувало не лише приватні машини, але й веб-сайти. Прописавшися на ігрових серверах, вірус зміг поширитися у Сполучених Штатах. Але найбільш постраждалим регіоном виявилася Східна Азія.
6. Melissa
В березні 1999 року віртуальний світ вразила епідемія вірусу Melissa, який відносять до категорії мережевих хробаків. Його творець Девід Сміт попередньо розмістив файли з вірусом на деяких форумах у вигляді списку з переліком сайтів для дорослих і паролями доступу до них. Протягом двох днів, використовуючи поштовий сервіс Microsoft Outlook, Melissa поширила свої копії на сотні тисяч ПК. Через вірусну атаку тимчасово були вимушені відключити свої e-mail сервери такі гіганти, як Intel та Microsoft, щоб попередити подальше розповсюдження шкідливої програми. З кожного зараженого комп’ютера вірус розсилав свої копії у вигляді спаму на 50 перших адрес із списку контактів користувача. Таким чином було інфіковано близько мільйона ПК і нанесено збитків на 80 млн. доларів.
5. Хробак Stuxnet
Перший хробак-шпигун, який перепрограмує промислові установки, був використаний для вірусної атаки у 2010 році. В його коді знайдена ділянка, що використовує уразливості операційної системи Windows для отримання доступу до компонентів автоматичної системи управління SCADA. Такі АСУ використовуються на великих ядерних і хімічних підприємствах, на електростанціях і в аеропортах. Stuxnet таємно прописується на деяких програмованих чипах і може фізично руйнувати інфраструктуру об’єкта.
Авторів вірусу досі не знайдено. Припускається, що це розробка секретних служб деяких впливових держав, і що головною метою цієї шкідливої програми є ядерні заводи Ірану. Результатом діяльності вірусу стало зараження 45 000 комп’ютерних мереж.
4. Code Red
Мережевий хробак Code Red заявив про своє існування влітку 2001 року. Проникаючи на ПК через помилки в ОС Windows, він продовжував пошуки інших вразливих сайтів. За короткий термін (близько 20 днів) вірус інфікував близько 360 000 машин і створив з них зомбі-мережу. Основною метою діяльності хробака була DDoS-атака веб-сайту Білого Дому. Не зважаючи на завдані збитки у розмірі 3 мільярдів доларів, головної мети Code Red досягти не зміг. Причиною стала помилка розробників, особи яких досі не встановлені. Вірусна атака була запланована на IP-адресу, яку вдалося вчасно змінити і зламати плани зловмисників.
3. Slammer
Вірус Slammer став відомий у 2003 році як один з тих, що найшвидше поширювалися. Для проникнення на 75 тисяч пристроїв йому знадобилося лише 10 хвилин. Шкідлива програма використовувала одну із уразливостей Windows, про яку було відомо ще за півроку до цього. І Microsoft навіть випустила оновлення, щоб виправити виявлену помилку. Але цей факт проігнорували більшість користувачів, в тому числі і деякі підрозділи самої корпорації.
Швидке розповсюдження вірусу стало можливим завдяки його дуже маленькому об’єму в 376 байт. Slammer поширювався з надзвичайною швидкістю, відправляючи свої копії на випадкові IP-адреси і наповнюючи інтернет спамовим трафіком. Це викликало значне уповільнення мережі, залишило на деякий час без інтернету Південну Корею, і вплинуло на роботу системи банкоматів у США. Через деякий час канали були переповнені, і атака поступово припинилася.
2. Nimda
Цей багатовекторний мережевий хробак заполонив мережу за короткий проміжок часу восени 2001 року. Усього лише 22 хвилини знадобилося Nimda, щоб проникнути на мільйони комп’ютерів. Для зараження ПК хробак використовував усі доступні шляхи: електронну пошту для розсилки спаму, слабкі місця у захисті ОС, загальнодоступні вебсайти, навіть знаходив старі бекдори, залишені попередніми вірусами.
1. ILOVEYOU
Єдиний вірус, який було внесено до Книги рекордів Гіннеса як самий руйнівний в світі. Написаний хакерами з Філіпін хробак у 2000 році інфікував більше 3 мільйонів комп’ютерів по всьому світу і завдав шкоди на 10-15 мільярдів доларів.
Для свого поширення ILOVEYOU використовував ті ж схеми, що і Melissa. Але він не лише розсилав свої копії адресатам через Microsoft Outlook, але й поводив себе як типова троянська програма. Він намагався викрасти всі знайдені паролі, які переправляв на поштову скриньку зловмисників. Серед його можливостей було зафіксовано і видалення випадкових файлів з зображеннями або MP3, замість яких записувався вірусний код. ILOVEYOU розмножувався з кожним перезавантаженням Windows.
З роками розвинулась індустрія антивірусного програмного забезпечення, і про вірусні атаки звичайним користувачам можна стало менше хвилюватися. Сьогодні для них більшу небезпеку становлять троянці, які крадуть особисті дані і залучають комп’ютери до ботнетів.
Джерело: https://zillya.ua
Немає коментарів:
Дописати коментар